DE3 treinstel type Plan U, nr. 115, op het emplacement van station Amersfoort, noordzijde. Op de achtergrond het kantoorgebouw aan het Piet Mondriaanplein 13 t/m 57.
Deze foto is afkomstig uit de collectie van www.archiefeemland.nl en dateert van zaterdag 8 december 2012.Deze foto is gemaakt door Kessels, Philippe.
Bijzonderheden:
Van de treinstellen Plan U werden er tussen 1960 en 1963 42 stuks gebouwd. Ze waren bedoeld voor de drukke ongeƫlektrificeerde baanvakken. Deze diesel-elektrische treinstellen hadden een maximum snelheid van 125 km/uur. Het waren de eerste treinstellen met centrale deursluiting. In de jaren '60 zijn ze ook wel ingezet als exprestreinen tussen Groningen/leeuwarden - Den Haag/Rotterdam, maar hoofdinzet vond plaats op de lijnen Nijmegen - Roermond, Dordrecht - Geldermalsen, Zwolle - Emmen en Amsterdam - Enkhuizen. In navolging van de in 1953/'54 geleverde Blauwe Engelen kregen deze treinstellen de bijnaam Rode Duivel. Dit in verband met hun snelheid en kleur. Vanaf 1968 werden de treinstellen geel. In 2003 zijn de laatste buiten dienst gesteld. Een deel werd opgeslagen in afwachting van verkoop. De treinstellen 114 (Nederlandsch Spoorwegmuseum), 115 (Stichting DE3), 121 en 151 (Stichting Historisch Dieselmaterieel) zijn behouden gebleven. Met uitzondering van de 151 zijn al deze treinstellen weer in de originele rode kleur geschilderd.